Wybierając miejsce na ustawienie kotła na terenie zakładu należy wziąć pod uwagę szereg wymagań i aspektów, między innymi:
Bywa, że niemożliwe jest spełnienie w pełni wszystkich wymagań jednocześnie, zwłaszcza w sytuacji gdy mamy do czynienia z zakładem istniejącym od dawna, rozwijającym i rozrastającym się na przestrzeni długiego okresu czasu. Żadna lokalizacja nie będzie optymalna pod wszystkimi względami, wybór musi być najczęściej kompromisem między niezbędnymi wymaganiami techniczno-eksploatacyjnymi a kosztami.
W tym rozdziale omawiamy kilka podstawowych warunków, jakie musi spełniać budynek/pomieszczenie kotłowni. Zamieszczone tu informacje mają służyć jedynie pomocą w projektowaniu. Oprócz tego należy sprawdzić wszystkie istotne dla projektu przepisy krajowe i lokalne oraz właściwe normy.
Informacja Techniczna: Wymagania dla pomieszczenia kotłowni – Zasady ustawiania kotłów i komponentów kotłowni
Podstawowe wymagania
Pomieszczenie kotłowni powinno spełniać następujące warunki:
Przykład budynku kotłowni (ilustracja przedstawia kotłownię w uproszczeniu)
Otwór na wprowadzenie kotła do kotłowni
Zintegrowany ekonomizer ECO
Para
Gaz
Olej
Odprowadzanie powietrza (górą)
Kondensacyjny wymiennik ciepła
Sterowanie systemem SCO
Tłumik hałasu
Sterowanie kotłem BCO
Komin
Wyłącznik awaryjny
Moduł przygotowania wody WSM
Kocioł
Moduły pompowy PM/p>
Moduł regulacji gazu GRM
Moduł rozprężania BEM
Przewody parowe do odbiorników
Moduł gromadzenia kondensatu CSM
Kolektor pary SD
Moduł przygotowania wody WTM
Wyjście ewakuacyjne
Zbiorniki na olej
Doprowadzanie powietrza (dołem)
Stacja redukcyjna gazu
Moduł dostarczania oleju OSM
Powierzchnia uwalniająca ciśnienie
Informacje o Oznaczenie barwne rurociągów wg DIN 2403
Dostępność
Kocioł i komponenty instalacji należy rozmieścić w taki sposób, aby zainstalowane armatury, czujniki i wszystkie otwory rewizyjne były łatwo dostępne. Umieszczenie kotła i niektórych komponentów instalacji tuż przy ścianie jest uzasadnione tylko w wyjątkowych okolicznościach. Należy zachować przestrzeń szeroką na co najmniej 1 metr zapewniającą swobodny dostęp do strony obsługowej kotła i innych urządzeń oraz odpowiednią wysokość stref przeznaczonych do chodzenia.
Fundament i posadowienie kotła
Fundament i posadowienie kotła muszą spełniać następujące warunki:
Otwory nawiewne i wywiewne
Napływające powietrze musi być pozbawione ciał obcych, nie może w żadnym wypadku zawierać pyłu ani składników korozyjnych czy wybuchowych, jak na przykład rozpuszczalniki czy chłodziwa. W przypadku kotłów odzyskowych w połączeniu z agregatem wytwarzającym ciepło odpadowe (moduł kogeneracyjny lub turbina gazowa) należy stosować się do dodatkowych instrukcji producenta agregatu będącego źródłem gazów wylotowych.
Jeżeli kotłownia nie jest dostatecznie przewiewna i doprowadzane do palnika powietrze do spalania jest zasysane nie bezpośrednio z pomieszczenia (tzn. przez kanały powietrza z innych pomieszczeń albo z zewnątrz), należy przewidzieć jeden lub więcej systemów kontroli stężenia CO w pomieszczeniu kotłowni.
Idealnym miejscem na otwór nawiewny jest obszar z tyłu kotła. Jeżeli architektura budynku nie pozwala na umieszczenie otworu nawiewnego w tym miejscu, należy zainstalować blachy kierunkowe i kanały blaszane w pomieszczeniu kotłowni do przekierowania zasysanego powietrza. Przy projektowaniu otworów nawiewnych należy też uwzględnić rozmieszczenie komponentów instalacji wrażliwych na niską temperaturę (np. moduły przygotowania wody), które nie mogą być ustawione na drodze strumienia zimnego powietrza.
W kotłowni muszą także znaleźć się otwory wywiewne. Służą one do odprowadzania ciepła gromadzącego się pod sufitem (co ma miejsce nawet przy niewielkich stratach ciepła w kotłowni).
Otwory nawiewne powinny znajdować się 500 mm nad posadzką pomieszczenia kotłowni, otwory wywiewne w najwyższym punkcie pomieszczenia. Należy też odpowiednio zadbać o wentylację przewietrzającą.
Otwory nawiewne i wywiewne należy zaprojektować w taki sposób, aby w pomieszczeniu kotłowni panowało ciśnienie +/- 0 mbar. Przedstawione poniżej wzory matematyczne są jedynie niewiążącym zaleceniem. W tej sprawie wykonawca instalacji ma bezwzględnie porozumieć się z właściwymi organami wydającymi pozwolenie lub organami budowlanymi. W ustalaniu wielkości otworów należy wziąć pod uwagę dodatkowe odbiorniki doprowadzanego powietrza (np. sprężarki).
Grupa
Granice
Przekroje otworów nawiewnych (wzory)
GR 1
Q· ≤ 2 000 kW
AGR 1 = 300 + (Q· – 50) ∙ 2,5
GR 2
2 000 kW < Q· ≤ 20 000 kW
AGR 2 = 5 175 + (Q· – 2 000) ∙ 1,75
GR 3
20 000 kW < Q·
AGR 3 = 36 675 + (Q· – 20 000) ∙ 0,88
Stosunek boków powinien wynosić maksymalnie 1:2. Wymagane przekroje otworów wywiewnych netto wynoszą ok. 60 % przekrojów otworów nawiewnych brutto.
Podane przekroje należy rozumieć jako prześwity otworów wentylacyjnych (przekroje netto) otworów wentylacyjnych. Dodatkowo należy uwzględnić elementy zasłaniające otwory, jak np. kratki czy lamele.
Jeśli powietrze do spalania jest doprowadzone do palnika kanałami zasysającymi powietrze, należy zwrócić uwagę na to, aby przewody miały kształt korzystny dla strumienia przepływu powietrza i dostateczne wymiary, aby nie powodować strat ciśnienia. Stratę ciśnienia trzeba także uwzględnić przy projektowaniu paleniska (palnika). Kondensat, zbierający się ewentualnie w kanałach zasysania powietrza, musi być pewnie i trwale odprowadzany przed wentylatorem palnika.
Przewody rurowe
Przewody rurowe muszą spełniać wymagania określone w przepisach krajowych i lokalnych oraz właściwych normach z uwzględnieniem strat ciśnienia i prędkości przepływu.
Orientacyjne wielkości do wymiarowania, wybór materiałów i wiele innych informacji na ten temat zamieszczono w części „Technika”.
Informacje o Rurociągi
Panujące w miejscu ustawienia kotła warunki, takie jak wysokość n.p.m., bliskość wybrzeża, warunki architektoniczne czy zasilanie elektryczne mają istotne znaczenie dla projektu kotłowni parowej.
Wysokość położenia, która determinuje ciśnienie i gęstość powietrza panujące w miejscu ustawienia kotła, ma wpływ na obliczenie wentylatora palnika. Jeśli jest bardzo duża > 1000 m, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty, jak na przykład słabsze chłodzenie silników pomp.
Miejsce położone niedaleko wybrzeża oznacza zasolone powietrze, które będzie stwarzać większe zagrożenie korozją, a przez to niekorzystnie wpłynie na materiały użyte do wykonania palnika czy budowy komina.
Zasilanie elektryczne (napięcie i częstotliwość) muszą być brane pod uwagę przy projektowaniu szaf sterowniczych i silników (wentylatorów, pomp i zaworów).